Türk Bayrağı
  TÜRK YILDIZLARI
MENÜ
-
Ana Sayfa
-
Tarihçe
-
Personel
-
Gösteri Programı
-
Fotoğraflar
 
-
Elektronik Posta
-
English
 
-
Webmaster Mail
 
 

TARİHÇE (FİLO)
                        

   Türk Yıldızları'nın kuruluş faaliyetleri, 17 KASIM 1992 tarihinde Konya 3. Ana Jet Üssü'nde NF-5 A/B uçağı ile 4 pilotla resmen başladı. Aylar süren yoğun hazırlık ve uçuş tatbikatlarından sonra 7 Türk Yıldızı, üzerinde özel olarak değişiklikler yapılmış jet uçaklarıyla bu sihirli dünyaya adım attılar. 11 OCAK 1997 tarihinde resmi adları "TÜRK YILDIZLARI" oldu ve ilk resmi gösteri, 5 EKİM 1994 tarihinde Diyarbakır' da bir devlet töreninde gerçekleştirildi. Bu takım, 1996 yılında Türk Hava Kuvvetleri Komutanı'nın emriyle filo statüsünü kazandı. Türk Yıldızları, dünyadaki en genç supersonik aerobatik takımıdır.

   Türk Yıldızlarının ana hedefleri şunlardır:

 • Yurt dışındaki ve içindeki halka Türk Hava Kuvvetleri'ni tanıtmak,

 • Dış ülkelerde Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil etmek,

 • Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın disiplin ve etkinliğinin gösterilmesine katkıda bulunmak,

 • Türk halkının Hava Kuvvetleri'ne olan güvenini arttırmak,

 • Genç insanları havacılığa özendirmektir.

   Dünyada süpersonik uçaklarla bu işi yapan çok az takımdan biri olması nedeniyle Türk Yıldızları, bütün Türk pilotlarının yüksek kabiliyetlerini ve eğitim seviyesini temsil etmektedir. Fakat, supersonik kategorisindeki diğer takımlar 6 uçakla gösteri yapmaktadır.

   Meteorolojik şartlar ve gösteri alanına bağlı olarak Türk Yıldızları'nın programı: 7 uçaklı bir delta formasyonu, 4 uçaklı özel bir formasyon, tek ve üç uçağın tekli formasyonlarından oluşmaktadır. Sonuç olarak bir gösteri, toplam 25 dakikada 20 figürün 12 subay tarafından yapılmasıyla oluşmaktadır.

   Şimdiye kadar Türk Yıldızları, gösterilerini başarılı bir şekilde yaptılar ve dünya barışı için Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin dikkate değer durumunu tüm dünyaya duyurdular.

   Geri


Bu Sayfanın Kodlanması ve Tasarımı M. Fatih Camcı'ya aittir. Uygulama hakkındaki sorunlar için Hava Harp Okulu'na mail gönderin...
Türk Yıldızları - Hava Harp Okulu
© 2001